event burgee venue burgee

CORK National Sea Cadet Regatta

CORK/Sail Kingston

Results are provisional as of 12:40 on August 24, 2018

Overall

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Unit CrewName Unit R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Net Province Region
1st 19 Ilya Sharikov 5 Joshua Fitzpatrick 93 1.0 8.0 1.0 7.0 (26.0 DNF) 1.0 3.0 (15.0) 2.0 3.0 1.0 2.0 70.0 29.0
Pac
2nd 9 Kale Chase 339 Trisha Harris 339 (18.0) 4.0 3.7 RDG 6.0 2.0 3.0 (15.0) 5.0 4.0 2.0 3.0 3.0 68.7 35.7
Alt
3rd 8 Findley Duncan 40 Lina Dizon-Mapula 132 5.0 2.0 6.0 5.0 5.5 RDG 5.5 RDG (13.0) (21.0) 1.0 1.0 4.0 1.0 70.0 36.0
Cen
4th 1 Nicolas Bourarra 230 Julien Hu 6 2.0 5.0 3.0 2.0 1.0 (7.0) 4.0 6.0 5.0 5.0 RDG (8.0) 4.0 52.0 37.0
Est
5th 6 Rio Liu 5 Keelor Powers 204 3.0 1.0 7.0 3.0 (14.0) 2.0 2.0 7.0 6.0 7.0 (17.0) 8.0 77.0 46.0
Pac
6th 15 Zachary Spaulding 305 Rene Diamond 305 9.0 12.0 11.0 (26.0 UFD) 7.0 (14.7 RDG) 1.0 4.0 3.0 9.0 9.0 10.0 115.7 75.0
Atl
7th 12 Devin Brotherton 309 Benjamin Pestana 221 12.0 (26.0 OCS) 8.0 4.0 9.0 4.0 9.0 1.0 10.0 13.0 (24.0) 7.0 127.0 77.0
Cen
8th 14 Lin Xu 221 Alvin Zhang 40 (20.0) 7.0 5.0 10.0 10.0 9.0 (26.0 DSQ) 3.0 8.0 12.0 SCP30 12.0 11.0 133.0 87.0
Cen
9th 7 Rory Murphy 166 Skye Watson-Campbell 23 7.0 6.0 (14.0) (26.0 UFD) 6.0 10.0 6.0 10.0 14.0 14.0 6.0 9.0 128.0 88.0
Alt
10th 13 Étienne Trottier 257 Julien Rousseau 267 4.0 11.0 2.0 12.0 4.0 5.0 19.0 (22.0) (20.0) 15.0 10.0 15.0 139.0 97.0
Est
11th 21 Ryan Combden 32 Loic Gagnon 341 (21.0) 21.0 18.0 (22.0) 3.0 16.0 5.0 14.0 9.0 6.0 2.0 12.0 149.0 106.0
Alt
12th 2 Thomas MacNeil 76 Ethan Larkins 39 8.0 (17.0) 10.0 11.0 13.0 8.0 16.0 13.0 (19.0) 8.0 5.0 14.0 142.0 106.0
Atl
13th 4 Liam Knott 100 Diana Liang 47 14.0 16.0 (19.0) 9.0 16.0 (17.0) 14.0 2.0 7.0 11.0 14.0 5.0 144.0 108.0
Pac
14th 18 Siobhan Henderson 33 Given Henderson 33 10.0 (26.0 DSQ) 15.0 13.0 15.0 13.0 10.0 9.0 11.0 5.0 7.0 (19.0) 153.0 108.0
Cen
15th 17 Raleigh Nolan 45 Nicholas Langhorne 344 (23.0) 10.0 4.0 1.0 19.0 14.0 (20.0) 11.0 16.0 16.0 20.0 13.0 167.0 124.0
NW
16th 25 Valeria Arstizaba 218 Sylvia Tan 6 6.0 13.0 17.0 15.0 (22.0) 18.0 11.0 8.0 13.0 10.0 15.0 (20.0) 168.0 126.0
Est
17th 3 Emilie Pinard 110 Stuart Lupenette 79 17.0 3.0 13.0 (19.0) 8.0 11.0 8.0 (26.0 DSQ) 18.0 18.0 18.0 18.0 177.0 132.0
Cen
18th 11 Nicholas Oliver 77 Christopher Walker 22 11.0 14.0 (23.0) 8.0 12.0 15.0 17.0 17.0 12.0 21.0 (23.0) 6.0 179.0 133.0
NW
19th 20 Emily Clark 5 Andrew Burden 105 13.0 9.0 16.0 18.0 5.0 6.0 22.0 (23.0) (23.0) 20.0 13.0 21.0 189.0 143.0
Pac
20th 10 Elijah Cameron 22 Cameron Kalyniuk 350 (26.0 RET) (26.0 RET) 9.0 14.0 18.0 23.0 7.0 20.0 22.0 23.0 11.0 23.0 222.0 170.0
NW
21st 5 Catherine Lapierre 197 Mathieu Loignon 150 19.0 15.0 (21.0) 16.0 20.0 20.0 (21.0) 16.0 15.0 17.0 16.0 17.0 213.0 171.0
Est
22nd 24 Shamus McMillin 235 Tim Wypper 235 15.0 19.0 20.0 17.0 17.0 21.0 (26.0 DSQ) 18.0 17.0 19.0 19.0 (26.0 UFD) 234.0 182.0
Atl
23rd 23 Faith Keichinger-Varga 113 Theodore Laustch 259 24.0 18.0 22.0 20.0 (26.0 RET) (26.0 RET) 18.0 19.0 21.0 12.0 22.0 16.0 244.0 192.0
NW
24th 16 Geneviève Harvey 197 Francois Gagne 267 22.0 22.0 (24.0) 21.0 21.0 22.0 12.0 12.0 (24.0) 22.0 21.0 22.0 245.0 197.0
Est
25th 22 George Savitskiy 272 Daniel Oilyarnik 272 16.0 20.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 296.0 244.0
Cen

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 26
DNFStarted but did not finish 26
DSQDisqualification 26
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 26
RDGRedress - points set by protest hearing Varies
RETRetired 26
SCP30Scoring penalty under Appendix T Arbitration 12
UFDU flag disqualification under rule 30.3 26


www.cork.org

Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com